Föreställningar

För att boka biljett, skicka ett mail till info@teaterlederman.com eller ring 08-303094. Var god ange föreställning, datum, antal biljetter, namn, telefon, ev. e-mailadress samt ev. rabatt. Ange även om du har speciella önskemål på grund av hörsel- eller synnedsättning, rullstol mm.

Maila oss: info@teaterlederman.com
Ring oss: 08-303094

Event Information:

  • ons
    15
    maj
    2019

    STOCKHOLM BIG BAND COMMUNITY: Mjölby Storband

    Onsdag kl. 19.30

    "Vecka 20 är lite av en supervecka på SBBC. Mjölby Storband med sångerskan Anna Kruse kan ni höra i succéprogrammet med tema Edit Södergrans dikter Ons 15/5!
    De är inbokade sedan början av säsongen.
    Nytt är programmet med Norrbotten Big Band och schweiziska trion VEIN som ni kan höra tis 14/5. De har tillsammans en ny CD ute.
    Boka biljetter till ”superveckan” och båda dessa konserter nu!"

    MJÖLBY STORBAND bjuder in till poesiafton med nordiska klanger arrangerade för storband.
    Edith Södergran ses som en av Nordens största poeter. Hennes nyskapande dikter och deras för tiden ovanliga innehåll och fria form gjorde att man inte riktigt förstod henne medan hon levde. I dag har hon påverkat flera generationer av författare.
    Anna Kruse, sångerska och kompositör, bor och verkar i Danmark sedan 20 år tillbaka, men är utanför Linköping. Hon har gjort stor succé med sina tolkningar av Edith Södergran. 2009 kom hennes första Edith Södergran-cd "Lyckokatt" ut och i slutet av 2017 släpptes hennes tredje, ”Himlens Rand” där Stina Ekblad är med och läser dikter på skivan. En skiva som fått fantastiska recensioner och Stina Ekblad säger:
    ”Edith Södergrans poesi och Anna Kruses musik och röst möter varandra, som systrar från varsin tid. De går sida vid sida, klangfullt, drömskt, vilt och vemodigt.” Annas bakgrund är jazz, swing och mer nordisk klang baserat jazz a la ECM. Hon har sjungit mycket med storband i både Sverige och DK, t.ex. DR Big Band. Men när hon började skriva sin egen musik till Södergrans dikter ”tog det över”. När hon hade de två första CD med sin musik till Ediths dikter klar då med ett mindre band fick hon en längtan efter att spela Storband igen. Nordens bästa arrangörer anlitades och arrangemangen spelades upp första gången med ” The Pagsberg Big Band and the Vocals”. De flesta av dessa arrangemang kommer vi att framföra på konserten på Teaterstudio Lederman den 15 maj.
    Mer information om Anna Kruse hittar du på http://www.annakruse.dk/edith-sodergran/
    Om Mjölby Storband
    Mjölby Storband startade 1966 som en studiecirkel och är såldes ett av Sveriges äldsta storband som fortfarande är aktivt. Bandet repeterar kontinuerligt en gång i veckan med olika teman som inspiration. Oftast gäller det en gästartists speciella repertoar eller så framför bandet en viss musikstil/genre som tema för en konsert. Storbandet har också framträtt i såväl radio som på TV samt anordnat egna jazzfestivaler med internationella artister samt gjort många framträdanden i utlandet (senast i Tyskland 2018). Orkesterns musikaliska ledare är Glenn Fransson, till professionen musikpedagog på Kulturskolan i Linköping.
    Genom de dryga femtio åren storbandet funnits till har många artister och musiker spelat/sjungit med bandet. Senast i raden var tillsammans med saxofonisten Fredrik Lindborg i höstas.
    Mer information om bandet hittar du på http://www.mjolbystorband.se/ samt på https://www.facebook.com/mjolbystorband.

    BannerFB AnnaKruse MjolbyStor band_maj2019 - ver20190208
    Stockholm Big Band Community är en unik klubb för storbandsjazz. ”Klubben” består av en serie av konserter där man varje vecka kan höra ett nytt storband. Konserterna består av två set: 2 x 45 min kl. 19.30-21.30 med ca. 20-30 min paus. Kom och hör Stockholms bästa storband spela svängig, utåtriktad musik i konsertformat!
    Stockholm Big Band Community är en långsiktig satsning och kommer att fortsatta med ännu fler storband hösten 2019.

    Biljetter 200 kr (med studentlegitimation 100 kr)